Racing results round-up: July 25-26

By MCN Sports Desk -

Club racing

 27 July 2009 14:42

MOTOGP, DONINGTON PARK, LEICS, SUNDAY
WORLD SUPERBIKES, BRNO, CZECH REPUBLIC, SUNDAY
SUZUKA 8 HOURS ENDRUANCE RACE, SUZUKA, JAPAN, SUNDAY
FAUGHEEN, CO TIPPERARY, SUNDAY
BRITISH MOTOCROSS CHAMPIONSHIP, FOXHILL, WILTS, SUNDAY

ROAD RACING

MOTOGP, DONINGTON PARK, LEICS, SUNDAY

1 Andrea Dovizioso, Italy Honda
2 Colin Edwards, USA Yamaha
3 Randy de Puniet, France Honda
4 Alex de Angelis, San Marino Honda
5 Valentino Rossi, Italy Yamaha
6 James Toseland, GB Yamaha
7 Marco Melandri, Italy Kawasaki
8 Niccolo Canepa, italy Ducati
9 Dani Pedrosa, Spain Honda
10 Mika Kallio, Finland Ducati
11 Loris Capirossi, Italy Suzuki
12 Gabor Talmacsi, Hungary Honda
13 Chris Vermeulen, Australia Suzuki
14 Casey Stoner, Australia Ducati
15 Nicky Hayden, USA Ducati

250:
1 Hiroshi aoyama, Japan Honda
2 Alvaro Bautista, Spain Aprilia
3 Mattia Pasini, Italy Aprilia
4 Marco Simoncelli, Italy Gilera
5 Mike di Meglio, France Aprilia
6 Alex Debon, Spain Aprilia
7 Raffaele de Rosa, Italy Honda
8 Hector Barbera, Spain Aprilia
9 Thomas Luthi, Switzerland Aprilia
10 Hector Faubel, Spain Honda
11 Jules Cluzel, France Aprilia
12 Lukas Pesek, Czech Republic Aprilia
13 Roberto Locatelli, Italy Gilera
14 Karel Abraham, Czech Republic Aprilia
15 Shoya Tomizawa, Japan Honda
British:
23 Toby Markham Aprilia

125:

1 Julian Simon, Spain Aprilia
2 Simone Corsi, Italy Aprilia
3 Scott Redding, GB Aprilia
4 Nicolas Terol, Spain Aprilia
5 Takaaki Nakagami, Japan Aprilia
6 Luis Salom, Spain Aprilia
7 Lorenzo Zanetti, Italy Aprilia
8 Dominique Aegerter, Switzerland (Derbi)
9 Efren Vazquez, Spain (Derbi)
10 Pol Espargaro, spain (Derbi)
11 Tomoyoshi Koyama, Japan (Loncin)
12 Joan Olive, Spain (Derbi)
13 Johann Zarco, France (Aprilia)
14 Martin Glossop, GB Honda
15 Marc Marquez, Spain (KTM)
British:
16 Paul Jordan Honda
20 Bradley Smith Aprilia
DNF:
James Lodge Honda
Timothy Hastings Honda
Danny Webb Aprilia

WORLD SUPERBIKES, BRNO, CZECH REPUBLIC, SUNDAY

First race:

1 M Biaggi, Italy Aprilia
2 C Checa, Spain Honda
3 J Rea, GB Honda
4 S Byrne, GB Ducati
5 T Corser, Australia (BMW)
6 J Smrz, Czech Republic Ducati
7 L Haslam, GB Honda
8 N Haga, Japan Ducati
9 M Lagrive, France Honda
10 M Tamada, Japan Kawasaki
11 F Nieto, Spain Ducati
12 B Parkes, Australia Kawasaki
13 R Kiyonari, Japan Honda
14 Y Kagayama, Japan Suzuki
15 V Iannuzzo, Italy Honda

Second race:

1 B Spies, USA Yamaha
2 M Biaggi, Italy Aprilia
3 M Fabrizio, Italy Ducati
4 J Rea, GB Honda
5 C Checa, Spain Honda
6 N Haga, Japan Ducati
7 T Sykes, GB Yamaha
8 S Byrne, GB Yamaha
9 J Smrz, Czech Republic Ducati
10 T Corser, Australia (BMW)
11 S Nakano, Japan Aprilia
12 L Haslam, GB Honda
13 R Kiyonari, Japan Honda
14 M lagrive, France Honda
15 L Lanzi, Italy Ducati

WORLD SUPERSPORT CHAMPIONSHIP, BRNO, CZECH REPUBLIC, SUNDAY
1 F Foret, France Yamaha, 2 A West, Australia Honda, 3 J Lascorz, Spain Kawasaki, 4 K Fujiwara, Japan Kawasaki, 5 E Laverty, Ireland Honda, 6 S Morais, South Africa Yamaha, 7 M Roccoli, Italy Honda, 8 G McCoy, Australia (Triumph), 9 K Sofuoglu, Turkey Honda, 10 A Pitt, Australia Honda, 11 B Veneman, Holland Honda, 12 D Dell’omo, Italy Honda, 13 M Laverty, GB Honda, 14 G Vizziello, Italy Honda, 15 J Gunther, Germany Honda. British: 18 S Lowes Honda.

SUPERSTOCK 1000 FIM CUP, BRNO, CZECH REPUBLIC, SUNDAY:
1 X Simeon, Belgium Ducati, 2 J Fores, Spain Kawasaki, 3 O Jezek, Czech Republic Honda. British: 13 A Lowes (MV Agusta).

SUPERSTOCK 600 EUROPEAN CHAMPIONSHIP, CZECH REPULBIC, SUNDAY:
1 V Lonbois, Belgium Yamaha, 2 D Petrucci, Italy Yamaha, 3 E La Marra, Italy Honda. British: 6 G Rea Honda.

SUZUKA 8 HOURS ENDRUANCE RACE, SUZUKA, JAPAN, SUNDAY

1 Yoshimura Suzuki with Jomo 12 (JPN/Suzuki/D. Sakai, K. Tokudome, N. Aoki ) 183 laps, 2 Trick Star Racing 5 (JPN/Kawasaki/H. Izutsu, S. Takeishi, R.Tsuruta), 3 Honda Dream Sakurai 2 (JPN/Honda/T. Takahashi, C. Kameya), 4 Yamaha Austria 7 (AUT/Yamaha/I. Jerman, S. Martin, G. Giabbani), 5 Plot Faro Panthera 48 (JPN/Suzuki/O. Deguchi, K. Teramoto), 6 Beet Racing 9 (JPN/Kawasaki/O. Nishijima, K. Hasegawa, S. Karita). British: 12 Phase One Endurance 3 (GBR/Yamaha/ P. Vallcaneras, G. Gowland, D. Cudlin).

FAUGHEEN, CO TIPPERARY, SUNDAY

The song says that ‘It’s a long way to Tipperary’! But Ryan Farquhar wasn’t complaining about the journey after scoring another four-timer at the Faugheen road races on Sunday.

Lap record breaker Farquhar held off the consistent challenge of Michael Dunlop whose brother William was a double 125/250 winner.

RESULTS:

125: 1 W Dunlop, 2 M Dunlop, 3 S Dunlop.

250: 1 W Dunlop, 2 M Dunlop, 3 B Davidson.

400: 1 W Hamilton, 2 T Turtle, 3 G Daniels.

600: 1 R Farquhar, 2 M Dunlop, 3 W Dunlop.

First 750 support: 1 B Smith, 2 B Byrne, 3 T Turtle. Second: 1 Smith, 2 Byrne, 3 G Daniel.

First open: 1 R Farquhar, 2  M Dunlop, 3 W Dunlop. Second: 1 Farquhar, 2 M Dunlop, 3 W Dunlop.

Supertwins: 1 Farquhar, 2 J Burrows, 3 D Butler.

350 classic: 1 J Burrows, 2 M Morgan, 3 W Lyle.

1000 classic: 1 Morgan, 2 M Connelly, 3 J Scott.


OFF ROAD

BRITISH MOTOCROSS CHAMPIONSHIP, FOXHILL, WILTS, SUNDAY

MX1 First race:
1 G Swanepoel Kawasaki
2 B Anderson Honda
3 J Dougan (CCM)
4 C Nunn Suzuki
5 T Church (CCM)
6 J Noble Honda
7 J Rose Honda
8 B MacKenzie Honda
9 S Edmonds ™
10 D Smyth Honda
11 J Lewis (KTM)
12 G Crockard Honda
13 S Columb Suzuki
14 J May Suzuki
15 J Skuse
16 A Snow (KTM)
17 R Rowson (CCM)
18 J Murro (KTM)
19 J Parker Honda
20 L Vercueil

Second race:
1 Nunn
2 Anderson
3 Church
4 Swanepoel
5 Dougan
5 MacKenzie
7 Columb
8 Crockard
9 Noble
10 Lewis
11 S Edmonds ™
12 Snow
13 Smyth
14 Skuse
15 O Sandiford Smith Kawasaki
16 Murro
17 Vercueil
18 R Leech Suzuki
19 R Rutherford
20 M Gunter Suzuki

MX2 First race:
1 S Sword (KTM)
2 J Nicholls (KTM)
3 P Leuret Honda
4 N Bradshaw Honda
5 M Barr Suzuki
6 S Elderfield Honda
7 Z Osbourne Yamaha
8 M Pocock Yamaha
9 G Irwin (KTM)
10 W smith Yamaha
11 A Keet (KTM)
12 S Carless (KTM)
13 J Hutchinson (KTM)
14 D Goosen Suzuki
15 M Phillips Honda
16 R Sandberg Honda
17 A Rockwell Yamaha
18 J Dodd Kawasaki
19 W Garrett (KTM)
20 R Hill (KTM)

Second race:
1 Nicholls
2 Leuret
3 Osbourne
4 Barr
5 Elderfield
6 Bradshaw
7 Smith
8 Pocock
9 Irwin
10 Phillips
11 Carless
12 Keet
13 Rockwell
14 Sandberg
15 E Banks-Browne Kawasaki
16 J Hutchinson (KTM)
17 M Moffat Kawasaki
18 Dodd
19 Sword
20 A Greedy